Yanartaş

OLİMPOS UN EN GÜZEL AKTİVİTESİ  YANARTAŞ

Olimpos pansiyonlar da kalanlar gezmek amaçlı olarak yanartaşa gidebilirler. Dünyada belki başka eşi olmayan eşsiz bir yer Yanartaş. Olimposa kuş uçumu 7 km olan bu yere,  olimpos pansiyonların da kalmışken gitmemek olmaz. Yanartaş deniz seviyesinden yaklaşık 250 metrede dağın denize bakan sırt bölgesindedir. Yer altından çıkan gazın oksijenle buluşması sonucu alevlenip devamlı yanan bir ateştir. Etrafı çam ormanlarıyla çevrili olup doğa olarak da çok güzel bir yerdir. Bu ateş bir yerden değil birkaç noktadan çıkmaktadır.

Yanartaş

Mitolojiye göre Likya nın kahramanı olarak bilinen pegasus, burada bulunan ejderhayı, günler süren mücadeleden sonra öldürür. Bu ejderha büyük uzun boynu olan ve ağzından ateş çıkaran, insanların korkup yaklaşamadıkları bir canavardı. Canavarın adı cıhemera dır. Bu canavarı öldüren pegasus da bu mücadeleden sonra yorgun ve yaralı bir şekilde buradan gider. Pegasus günlerce hasta ve yaralı bir şekilde yatağında yattıktan sonra iyileşmez ve ölür. Likya halkıda korku sebebiyle buraya belli bir zaman gitmezler. Uzun bir süre sonra buraya kalabalık bir şekilde giderler. Canavarın taşların arasında öldüğünü ve eridiğini görürler. Canavarın ağzından çıkan alevin hala yandığını görünce,doğa üstü bir şeyin olduğunu düşünürler. Buraya bir tapınak yaparlar. Bundan sonra buraya ayin yapmak için belirli zamanlarda gelmeye devam ederler.

Yanartaşa olimpos pansiyonlardan araçla yada yürüyerek sahilden gidilebilir. Araçla 40 dk yürüyerek 2 saatte gidilir. Araçla gidenler ören yerinden sonra 20 dk  tırmanma şeklinde yürürler. Son zamanlarda yanartaşa gidenler yanartaşın alevinde sucuk pişirip yiyerek, bu geziyi daha ilginç hale getirmeye başladılar. Söz konusu ateş olunca yanartaşa gece gitmek daha da güzel oluyor. Olimpos pansiyonlarda kalanlar gündüz denizde olunca yanartaşa gece olimposdan saat 9 da tur düzenleniyor.

Yanartaş bir gidenin bir daha gitmek isteyeceyi bir yer değil. Ama olimposa gelen tekrar takrar geliyor. Olimpos da tatil yapmak insana huzur ve dinginlik verdiği için bağımlılık yapıyor.  Olimposa bir defa gelipte daha sonra başka yere gidenler olimposun ortamını bulamuyor pişman olup takrar olimposa gelip kendini evinde hissediyor.